logo
“Amacımız yerli turistin rotasını Anadolu’nun eşsiz zenginlikteki mirasına çevirmek.”
+90 216 326 29 03
info@rotahane.com
Top
 

Antakya – Hatay

Kültür Gezisi
1
1. Gün: İstanbul – Hatay (Antakya) / 17 Ekim 2019, Perşembe
Siz değerli misafirlerimiz ile 08:30’daİstanbul Havalimanı’nda buluşuyoruz. Bagaj ve bilet işlemlerimizin ardından THY’ninTK2252sefer sayılı 10.00 uçuşu ile Hatay’a hareket ediyoruz. İnişimizi takiben bizi bekleyen aracımıza geçiyoruz. Hatay’ın sahil kenti olan ve bir zamanlar Süveydiye olarak bilinen Samandağ ilçesi ile gezimize başlıyoruz. Samandağ gezimiz ilk olarak Hıdırbey Köyü ile başlıyor. Köy içinde Hz. Musa'nın Asa'sı olarak bilinen Çınar ağacını ziyaret edeceğiz. Yaklaşık 1.5 dönümlük arazi üzerine yayılan gölgesinde Hz. Musa'nın içmiş olduğu Ab-ı Hayat Suyu'ndaniçeceğiz. Türkiye’de başka bir örneği olmayan ve bir köy yerleşimi şeklinde toplu halde yaşayan tek Ermeni köyü, Vakıflı Köyü’nü ziyaret edeceğiz. İsteyen misafirlerimiz köy kadınlarının ellerinden çıkan yöresel ürünlerden başta ceviz reçeli olmak üzere küçük tadımlar yapabilir. Vakıflı köyünden sonra Keldağ ve Türkiye’nin en uzun 2. sahili olan Samandağ sahillerinden geçerek öğle yemeğimizi alacağımız restorana geçiyoruz. Öğle yemeğimizi Akdeniz’den çıkan taze balık ve çeşitli deniz ürünlerinden oluşmuş bir menü ile Dervişan Restoran’da yiyoruz. Öğle yemeğinin ardından Çevlikmevkii’ne geleceğiz. Dünya’nın 8. harikası olarak bilinen ve insan emeği ile oluşturulan 1380 m uzunluğundaki Vespasianus-Titus Tüneli’ni gezeceğiz. Yürüyüş esnasında kayaya işlenmiş mezar odalarından en devasa olanını, Beşikli Mağara’yı göreceğiz. Son olarak kendini dünya zevklerinden arındırıp tanrıya adayan Stilit tarikatının kurucusu St. SimonStilit Manastırı’nı ziyaret edeceğiz. Deniz seviyesinden 479 metre yüksekte bir tepe üzerine kurulmuş manastır gezimizin ardından otelimize transferimiz sağlanıyor.  
  1. 4. YY’dan günümüze ulaşıp, konaklayacağımız otelin inşaat çalışmaları sırasında gün yüzüne çıkarılmış, büyüklüğü 1050 metrekare olan Dünya’nın en büyük tek parça mozaiğinin bulunduğu TheMuseum Hotel Antakya Mozaik Müzesi’nde birbirinden farklı geometrik motiflerin yer aldığı 9 paneli hayranlıkla inceleyeceğiz. Ardından dünyada bir ilk olan mozaik müzesi manzaralı odalarımıza yerleşeceğiz.
  Akşam yemeği ve konaklamamız TheMuseum Hotel Antakya’da.
2
2. Gün: Antakya - Vakıflı Köyü - Samandağ – İstanbul / 18 Ekim 2019, Cuma
Oteldeki kahvaltının ardından, gezimizeHatay Arkeoloji Müzesi ile başlıyoruz. Müze gezimiz boyunca rehberimizin anlatımı ile müzedeki her eserin yeniden canlandığını hissedeceğimiz gezi yaklaşık bir saat sürecektir. Ardından, dünyanın ilk kilisesi olarak kabul edilen mağara kilise St. Pierre Kilisesi ile gezimize devam ediyoruz. “Hristiyan” kelimesinin ilk kez kullanıldığı bu kilise içinde, kutsal vaftiz kuyusu, Aziz Pierre heykeli ve kürsüsünü görüyoruz. Ardından,ilk olarak Türkiye'deki iki büyük patriklik merkezinden biri olan Antakya Patrikhanesini/Ortodoks Kilisesini ziyaret ediyoruz. Antakya Ortodoks cemaatinin aktif olarak kullandığı Patrikhane'yi ziyaret ettikten sonra Ezan, Çan, Hazan seslerinin duyulduğu Sveyka meydanına doğru hareket ediyoruz. Bu meydanda Sarımiye Camii’ni, cami duvarına bitişik Katolik Kilisesi'ni ve hemen caminin karşısındaki Sinagogu ziyaret ediyoruz. Rehberimiz eşliğinde eski Antakya sokakları arasında küçük bir yürüyüş yapıyoruz. Yürüyüş boyunca Antakya’da ortalama 180 yıllık avlulu evleri ziyaret edecek, eski zenginler mahallesini görecek, sokaklarını keşfedeceğiz.   Ardından eski bir Antakya evi restore ederek oluşturulmuş Antakya'ya özgü yöresel ev yemeklerinin sunulduğuzengin meze, ara sıcak ve kebaplarıyla ünlü AlaRestaurant’ta öğle yemeğimizi yiyeceğiz.   Uzun çarşıda yöresel ürünlerin alışverişi için verilen serbest zamanın ardından havalimanına transferimiz gerçekleşiyor.Bagaj ve bilet işlemlerimizin ardından THY’ninTK2255 sefer sayılı 20.00 uçuşu ile İstanbul Havalimanı’na hareket ediyoruz. Saat 22.00’da İstanbul’a hoşgeldiniz…   Hayat bir yolculuktur, bir başka yolculukta görüşmek dileğiyle…

GENEL BİLGİLER

     

1- Pöç Kasabı – Testi Kebabı, Kağıt Kebabı

Kasap deyip geçmeyin. Pöç Kasabı Antakya’nın en iyi testi ve kağıt kebabını yapan mekan. Dışarıdan bakıldığında mahalle kasabına benzer bir görüntüye sahip olsa da, içeride 3 katlı bir kebapçı sizi bekliyor. Odun ateşinde pişirilen bu güzellikler pişmiş domates, biber, soğan ve sarımsak ile servis ediliyor. Antakya’ya yolunuz düşmüşken bu lezzetlerden mahrum kalmayın!