logo
“Amacımız yerli turistin rotasını Anadolu’nun eşsiz zenginlikteki mirasına çevirmek.”
+90 216 326 29 03
info@rotahane.com
Top
 

Şanlıurfa

Kültür Gezisi
1
1. Gün: İstanbul – Şanlıurfa (Göbeklitepe) 15 Nisan 2019
Siz değerli misafirlerimiz ile saat 11:00 daİstanbulSabiha Gökçen Havalimanı’nda buluşuyoruz. İşlemlerimiz gerçekleştirdikten sonra12:35’teŞanlıurfa’ya hareket ediyoruz. Planlanan iniş saatimiz 14:00’dır. İşlemler sonrasında tarihin başlangıcı Göbeklitepe için yola çıkıyoruz. Göbeklitepe ve civardan çıkartılan eserlerin sergilendiği Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi’ni gidiyoruz. 1969 yılında açılan bu müze Göbeklitepe’nin ortaya çıkmasından sonra daha da önem kazanmıştır. Cilalı Taş Devri’nden kalma Göbeklitepe, dünyanın bilinen en eski dini yapılarından oluşuyor.  Arkeologların burada elde ettikleri bulgulardan, o devre ait insanların yaşamlarıyla ilgili birçok bilgi elde edilmiş olup, özellikle hayvan kabartmaları olan T şeklindeki taşları inceliyor ve rehberimizden detaylı bilgi alıyoruz. Gezilerimiz sonrasında otelimize varıyoruz. Konaklamamız Nevali Otel’de gerçekleşecektir. Otelde dinlendikten sonra Sıra Gecesi için otelimizden ayrılıyoruz. Sıra Gecesi Şehrazat Konağındadır.
2
2. Gün: Şanlıurfa (Harran) –İstanbul 16 Nisan 2019
Otelde alacağımız kahvaltı sonrasında Harran ziyaretimiz için hareket ediyoruz. Harran kentinin adı Sümercede ve Akatçada "seyahat" veya "kervan" anlamına gelen "haran-u" sözcüğünden gelmektedir. Kuzey Mezopotamya'nın kadim yerleşim yerlerinden olan kent Kuran'ı Kerim'de adı geçen Nuh'un kavmi olarak kabul edilen ve ehli kitaptan sayılan Sabii'lerin ana vatanı olarak kabul edilir. İkinci durağımız Hz. İbrahim’in ateşe atıldığı sırada ateşin su olduğu ağaçların balık olduğu ‘’Balıklı Göl’’ olacak. Balıklı göl ve çevresini gezdikten sonra Müze Cafe/Restoran’da öğle yemeğimizi alıyoruz, öğle yemeğimiz sonrasında havalimanına transferimizi gerçekleştiriyoruz. Varışımız ile birlikte 16:40 uçuşu için biniş işlemlerimizi yapıyoruz. Yeni Havalimanina -(İstanbul Havalimani)inisimizgerceklesiyor.Planlanan İstanbul varış saatimiz 18:40’dı

GENEL BİLGİLER

5 PEYGAMBERİN ŞEHRİ 🐠🐟🐠 Geçtiğimiz günlerde @rotahane ile birlikte gittiğimiz Urfa’da harika bir keşif rotası takip ettik. Yakında hepsini yeni açılacak YouTube kanalımda izleyeceksiniz. Bugün de size biraz Balıklı Göl’den bahsetmek istedim. Ama önce bir not; @rotahane ile yaptığımız gezilere mayıs ayında Adıyaman’ı, haziranda ise Isparta’yı ekleyeceğiz. Detaylar için @rotahane ve @sacred7travel hesaplarından bilgi alabilirsiniz. 🐠🐟🐠 Urfa biliyorsunuz “peygamberler şehri” diye anılır, Hz. Adem’den başlamak üzere, Eyyüp, İbrahim, Şuayip ve Elyasa peygamberlerin burada yaşadığına inanılır. 🐠🐟🐠 Rivayete göre, Hz.İsa, yüzünü sildiği mendiline çıkan suretini Urfa Kralı Abgar’a göndermiş. Bu mucizevi mendil sayesinde ölüm döşeğinde olan kral iyileşerek, İsa’nın peygamberliğine ve getirdiği buyruklara inanmış. Böylece, Hristiyanlık da bir devletin dini olarak dünyada ilk kez Urfa’da kabul edilmiş. 🐠🐟🐠 Balıklı Göl ise peygamberlerin izinden Urfa'yı tanımak için en simgesel yer. Nemrut'un putlarına savaş açan ve tek Tanrı inancını yaymaya uğraşan İbrahim Peygamber’in ateşe atıldığı yerin göle dönüştüğüne, odunların da balık olduğuna inanılıyor. 🐠🐟🐠 Hz. İbrahim ise hemen yanındaki gül bahçesine düşmüş. Öldüğünü sanıp onun ardından kendini ateşe atan Nemrut'un kızı Zeliha'nın düştüğü yer ise bir başka göl olup Aynzeliha adını almış. 🐠🐟🐠 Göldeki balıklar kutsal kabul ediliyor. Kimse dokunmadığı için öyle çok balık var ki... Yanıbaşındaki Rizvaniye Camii'nin suyun üstüne düşen muhteşem aksini izlemenin ise mistik bir büyüsü var. Sadece bu ayrıcalıklı manzaranın tadını çıkarmak için bile Urfa’ya gidilir.
     

Şanlıurfa usulü kahvaltı: Ciğer-Ayran

Bu kahvaltı bildiğiniz kahvaltılardan değil. Öyle yağı, balı, reçeli bir kenara bırakın. Şanlıurfa’nın her daim turistlerle dolup taşan çarşısına gidin. Çarşı Balıklıgöl’e yakın bir noktada. Bu sebeple bulamamanız imkansız. Çarşıda pek çok ciğerci göreceksiniz. Hepsinin de lezzeti doruk noktasında. İstediğiniz bir tanesine geçin ve ciğer-ayran eşliğinde tadına doyulmaz bir kahvaltı yapın. Daha önce böyle bir kahvaltı deneyiminiz olmadıysa gözünüz korkmasın. Müptelası bile olabilirsiniz.

Çay-kahve faslının adresi: Balıklıgöl

Kahvaltıdan sonra şöyle bir dinlenmek için hemen çarşının yanı başındaki Balıklıgöl’e doğru bir yürüyün. Bu yürüyüş lokum gibi ciğerleri hazmetmenize yardımcı da olacaktır. Balıklıgöl’ü şöyle bir dolaşıp tarihi dokuyu ve efsanesini hissedin. Ardından hemen Balıklıgöl’e bitişik havuza bakan çay bahçesinde güzel bir çay kahve faslıyla keyif yapın. Akan su, suda gezinen kayıklar ve hatta yanınıza gelip türkü söyleyerek bahşiş almak isteyen çocuklar sizi bambaşka bir dünyaya götürecek. Burada yaşayacağınız dinginliği başka hiçbir yerde tadamazsınız.

Bir Şanlıurfa hazinesi: Harran Çömleği

Harran Şanlıurfa merkeze yaklaşık 40 dakikalık bir mesafede bulunan tarihi bir nokta. Zaman sanki burada başlamış ve bir daha hiç akmamış gibi. Sadelik, hiçlik, yokluk ve insanın özüne dönüşü… Harran sizi bir zaman yolculuğuna çıkartacak. Fakat bu yolculuk sırasında bir yemek molası vermek de isterseniz, Harran çömleğini tatmadan hiçbir yere gitmeyin! Harran’da patates kubbesi olarak bilinen bir meşhur yemek daha var ancak patatesi her yerde bulup yiyebilirsiniz. Fakat Harran Çömleği öyle değil. O nasıl bir baharattır, o nasıl bir acıdır, o nasıl bir kıvamdır, o nasıl bir ettir ve o nasıl bir lezzettir? Anlatılmaz yaşanır. İnanın bu satırlara sığdırmak mümkün olsa tarif etmeye çalışırdık ama gidip tatmanız gerek.  

Dünya çapında bir lezzet durağı: Cevahir Konukevi

Harran’a gidip gelmek sizi yorduysa ve akşama katılacağımız Sıra Gecesi’nden önce biraz kendinize gelmek istiyor, dünyanın en güzel içli köftesini tatmak istiyorsanız Cevahir Konukevi sizi bekliyor. Cevahirhan olarak da bilinen bu mekana girerken dikkat edin, dünya çapında ülkemizi temsil edebilecek bir lezzet durağına atmak üzeresiniz. Menüde yer alan her yemeği %100 hakkını vererek yapabilen ender işletmelerden biri. Şanlıurfa’nın bu en şık ve en lezzetli yemek durağında size özellikle içli köfteyi yemeden gitmemenizi tavsiye ediyoruz. Daha önce içli köfte diye taş toprak yediğinizi size düşündürtecek kadar güzel bir lezzete sahip. Şanlıurfa’ya gelip Cevahir’de yemek yemezseniz, pişman olursunuz.